هرآنچه لازم است درباره بلبرینگ بدانید

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ یک جزء اصلی در ماشین‌ آلات است و در بیشتر ابزار و وسایلی که روزانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند، به کار رفته است. شاید به همین دلیل است که اختراع این وسیله در کنار اختراع چرخ از نقطه عطف‌ های تاریخ صنعت به شمار می‌ رود. در مورد تاریخچه اختراع بلبرینگ‌ ها باید گفت که برای اولین بار این قطعه مکانیکی حدود ۲۲۶ سال قبل، یک آهنگر ولزی ساخت که بسیار ابتدایی و ساده بود. بعد ها فردریش فیشر آلمانی ساخت آن را تکمیل کرد و شکل و شمایل صنعتی‌تری به آن بخشید.

بلبرینگ

تاریخچه این وسیله:

استفاده از بلبرینگ‌ها به شکل المان‌های چوبی موضوعی است که به حرکت دادن اجسام در دوران باستان برمی‌گردد و اختراع چرخ ها از آن زمان رقم می‌خورد.

انسان پی برد به گردش در آوردن اجسام بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از ساییدن( لغزش یا حرکت لغزشی) بر روی هم می‌باشد. در همین زمان بود که بلبرینگ‌ها اختراع شدند. به عنوان مثال تصور کنید چرخ‌های دوچرخه را در نظر بگیرید. اگر به جای بلبرینگ و ساچمه چیز دیگری در آن قرار دهیم حرکت دادن چرخ‌ها و دوچرخه به دلیل وجود اصطحکاک بالا در خلاف جهت حرکت چرخ کاری مشکل خواهد بود. غلتیدن دو سطح روی هم بسیار آسان‌تر از آن خواهد بود که بر روی هم بلغزند.

اولین بار بلبرینگ توسط جان هریسون در دهه ۱۷۴۰ میلادی برای ساعت دریایی H3 اختراع شد و روند ساخت بلبرینگ ادامه داشت تا امروزه که بلبرینگ به صورت صنعتی و به شکل امروزی تولید می شود.

اجزای تشکیل دهنده:

با وجود اینکه بلبرینگ‌ها خود قطعات کوچکی هستند اما از اجزای متعددی تشکیل می‌شوند که به ظرافت کنار هم چیده شده و نقشی مهم و بزرگ را در خودرو و دیگر ماشین‌آلات صنعتی ایفا می‌کنند. این اجزا در چهار بخش اصلی خلاصه می‌شوند که عبارتند از:

  • کنس یا رینگ (Ring):

هر بلبرینگ دو رینگ داخلی و خارجی دارد که اجزای دیگر این قطعه را از دو سمت در بر می‌گیرد. رینگ‌ها معمولا از آلیاژهای مقاوم فولاد ساخته می‌شوند.

  • ساچمه یا رول (Rolling Elements):

اجزای غلتکی بلبرینگ هستند که در واقع با چرخش خود حرکت بلبرینگ را ممکن می‌سازند. ساچمه‌ها نیز عموما از جنس فولاد هستند.

  • قفسه یا کیج (Cage):

بخشی که ساچمه‌ها را دربر گرفته و از تماس آن‌ها با یکدیگر جلو گیری می‌کند. ضمن اینکه مانع از حرکت افقی و جانبی رول‌ها می‌شود. قفسه‌ها را از جنس فیبر، فولاد یا برنج می‌سازند.

بلبرینگ

  • کاسه نمد:

بین رینگ‌ ها و کیج قرار می‌گیرد. ممکن است در هر دو سمت کیج و بین رینگ داخلی و خارجی باشد و یا تنها بین رینگ داخلی و کیج استفاده شود. وظیفه کاسه نمدبلبرینگ ممانعت از خروج روغن هیدرولیک درون کیج‌ها و بین رول‌ها، به بیرون است. این قطعه نوعی عایق در برابر نفوذ آب به درون بلبرینگ نیز محسوب می‌شود.

نحوه کار این محصول:

گفتنی است فشار حرکت در بلبرینگ ها از لایه های خارجی به گوی‌ ها و سپس از گوی ها به لایه داخلی منتقل می شود. به دلیل کروی بودن گوی ها، نقطه تماس اندکی با لایه‌ های درونی و بیرونی دارند. این حجم از نقطه تماس باعث نرم حرکت کردن آن ها می شود.

یکی از پیامد های این نقطه تماس کوچک این است که اگر فشار بیش از حدی به گوی‌ ها وارد شود می‌ تواند موجب تغییرشکل یا خردشدن آن ها شود. برای حل این مشکل می توان از یاتاقان‌ های غلطکی یا یاتاقان‌ های غلطکی مخروطی‌ شکل استفاده کرد. بلبرینگ‌ های محوری نوعی بلبرینگ‌ است که نمی تواند بار محوری شدیدی متحمل شود برای سرعت‌ های پایین در نظر گرفته شده‌اند. از این نوع بلبرینگ در میز های گردان استفاده می شود.

بلبرینگ

معرفی انواع بلبرینگ:

اکنون که می دانیم بلبرینگ چیست و باید درباره انواع آن اطلاعات جامعی به دست آوریم. بلبرینگ ها بر اساس کاربردهای گوناگون، انواع مختلفی داشته که هر کدام قابلیت تحمل بار مشخص محوری، شعاعی و یا هر دو را دارند. انواع بلبرینگ عبارتند از:

  • مدل های شیار عمیق
  • مدل های تماس زاویه ای
  • مدل های کف گرد: بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه، بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه
  • مدل های خود تنظیم
  • مدل های ایگرگ: این نوع بلبرینگ ها  نوع تغییر شکل یافته بلبرینگ های شیار عمیق هستند.

برای دربافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد