درباره ذغال صنعتی چه می دانید؟

ذغال صنعتی

ذغال صنعتی یا ذغال گرافیتی چیست؟

یکی از مهم ترین قطعات موتور های الکتریکی ذغال صنعتی است و علت استفاده آن در وسایل برقی این است که این ذغال تنها نافلزی است که رسانای جریان الکتریسیته بوده و جریان برق را از خود عبور می دهد. کاربرد این ذغال ها انتقال دادن جریان الکتریسیته بین قطعات چرخشی موتور و قطعات ثابت در آن است.

خاصیت مهمی که این ذغال داراست این است که چون از فلز نرم تر است هیچ آسیبی به قسمت های مختلف و قطعات چرخشی موتور نمی زند بلکه به مرور زمان و در اثر کارکرد موتور خود ذغال به مصرف رسیده و تمام می شود. البته باید گفت که کربن براش ها هم نوعی از ذغال صنعتی هستند که از سیم های نازک مسی تشکیل می شوند که در صنعت مهندسی برق کاربرد داشته و از گرافیت و کربن درست می شوند.

ذغال صنعتی

کربن براش ها در دهه های اخیر توسعه فراوان یافتند و از قطعات ضروری برای وسایل الکتریکی محسوب می شوند. هدایت الکتریسیته به قطعات متحرک برقی به دلیل ثابت نبودن و چرخش به وسیله سیم های مسی غیر ممکن است چون سیم و کابل به دور خودش پیچیده شده است و بدین ترتیب موتور از حرکت خواهد ایستاد. برای همین این اتصال به وسیله ذغال صنعتی بر روی پوسته کالکتور موتور انجام می شود.

انواع مدل های زغال صنعتی:

 • زغال صنعتی یک تکه جامد:

زغال صنعتی جامد ساده ترین نوع ذغال هستند که در ابتدایی ترین ماشین ها با ملاحظات الکتریکی و یا مکانیکی کم یا بدون ملاحظات الکتریکی استفاده می شوند.

 • ذغال کسری اچ پی:

به این ذغال ها به دلیل فنر متصل شده برای بارگیری ذغال درجا یا ذغال فارش دار نیز گفته می شود. اکثراً یک تکه هستند، با این حال، برس های FHP را نیز می توان تقسیم کرد.

 • زغال های اسپلیت یا چند تکه:

ذغال اسپلیت با کنار هم قرار دادن ۲، ۳ یا چند بخش ذغال در یک واحد طراحی می شوند که منجر به تماس الکتریکی و مکانیکی بهینه می شود. تقسیم ذغال باعث می شود نقاط تماس الکتریکی بیشتری بین سطح برس و کموتاتور و فشار یا ظرفیت سواری به طور یکنواخت توزیع شود. زغال ها را می توان توسط یک گیره پرچ شده به هم نگه داشت، با این حال، در بیشتر کاربردهای مدرن، آن ها را به یک رویه سخت لاستیکی می چسبانند.

ذغال صنعتی

عیب یابی ذغال صنعتی:

با توجه به این که کاربرد اصلی ذغال صنعتی هدایت جریان به کموتاتور موتور گردان است برای این که این قطعه بتواند عملکرد درست داشته باشد باید سایر اجزا متصل به آن نیز به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. گفتنی است ذغال ها باید تماس خوبی با قسمت های متحرک داشته باشند تا هم عمر کافی داشته باشند و هم در هنگام کار جرقه نزنند.

به هر صورت اگر ذغال صنعتی دستگاه شما به خوبی کار نمی کند حتماً موارد زیر را هم بررسی نمایید:

 1. عوامل خارجی مانند لرزش موتور، کارکرد زیاد، یا تهویه ناکافی موتور را بررسی کنید.
 2. وضعیت کموتاتور را بررسی کنید.
 3. قطب های استاتور و سیم پیچ را بررسی کنید که آیا آن ها به درستی متصل هستند؟
 4. جابجایی و سیم پیچ های اصلی را بررسی کنید.
 5. مقاومت عایق را بررسی کنید.

کاربرد ذغال صنعتی / زغال برقی چیست؟

ذغال صنعتی / زغال گرافیتی Carbon نوعی لوازم یدکی مصرفی موتور محسوب می‌شود اما به دلیل اینکه تعویض ذغال صنعتی / ذغال برقی Carbon توسط سرویس‌کار و تعمیرکاران انجام می‌شود، غالباً مردم از وجود داشتن این ذغال صنعتی / ذغال گرافیتی Carbon در داخل موتور دستگاه‌های برقی اطلاعی ندارند در حالی که در موتور لوازم خانگی مانند جارو برقی، لباسشویی، آب میوه گیری، سشوار تا موتورهای عظیم الجثه کارخانجات صنعتی، قطار، دینام های جوش، فن و دینام و استاترهای اتومبیل و ابزارآلات برقی از قبیل فرز سنگ بری و آهنگری، دریل، بتن کن، پولیش، مینی فرز و لوازم خانگی برقی و صنعتی این زغال صنعتی یا ذغال گرافیتی Carbon با بالاترین کیفیت وجود دارد، تولید شده و به بازار عرضه می‌گردد.

ذغال صنعتی

چگونه بفهمیم که زغال صنعتی نیاز به تعویض دارد؟

هنگامی که ذغال موتور شما فرسوده می شوند، علائم زیر را مشاهده خواهید کرد:

 1. کاهش عملکرد: یکی از اولین چیزهایی که متوجه خواهید شد این است که عملکرد ابزار ضعیف می شود و مثل سابق کار نمی کند. ممکن است مجبور شوید آن را تکان دهید تا کار را شروع کنید و احتمالاً به دور های بالایی که قبلاً می رسید نمی رسد.
 2. بوی سوختن: علامت رایج بعدی بوی سوختن است. این نشانه ای است که دغال ها کاملاً فرسوده شده اند و در نتیجه بین قطعات اصطکاک ایجاد می شود.
 3. جرقه: درست است که دیدن جرقه در ابزارهای برقی امری رایج است اما باید توجه کنید که دیدن مکرر جرقه آن هم به مقدار زیاد دقیقا نشانه پایان عمر ذغال ابزار است. می‌توانید جرقه‌ها را از طریق دریچه‌های خنک‌کننده روی ابزارتان مشاهده نمایید، تا اگر تعداد و مقدار آن بیشتر شد بتوانید فرسودگی زغال را تشخیص دهید.
 4. بدون برق/ناسازگار: آخرین علامت فرسوده شدن زغال ها این است که ابزار در حین استفاده شروع قطع و وصل شود.البته نه به خاطر جریان برق پس ابتدا مطمئن شوید جریان برق به خوبی برقرار است. این نشانه واضحی است که آنها کاملاً فرسوده شده اند.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد