بررسی تخصصی گیلانس

گیلانس

گیلانس چیست:

گیلانس پرداخت کاری نوعی فرچه است که از نمد های پرداخت کاری تشکیل می شود. در واقع هر گیلانس توسط چندین لایه نمد تشکیل شده است. تعداد این لایه های نمد می تواند مختلف باشد. در حال حاضر انواع گیلانس با تعداد ۲۱ تا ۲۴ لایه نمد تولید می شود که بر حسب سختی فلز مورد نظر جهت پرداخت کاری مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار نام های دیگری در صنعت دارد از جمله: فرچه، گیلانس پولیش، نمد پرداخت کاری، گیلانس پولیش کاری و…. در هنگام خرید گیلانس باید به عوامل متعددی از جمله کیفیت مواد اولیه مورد استفاده، سختی نمد های به کار رفته در گیلانس و همچنین مناسب بودن سختی گیلانس با فلز مورد نظر خود توجه کنید.

گیلانس

کاربرد های گیلانس:

همانطور که گفته شد، گیلانس‌ها دارای نمونه های مختلفی هستند که هرکدام برای امور خاصی طراحی و تولید شده اند. سنگ‌ها، چوب و همینطور اغلب فلزات، نیاز به پرداختکاری، پولیش و سنباده زنی دارند. این در حالی است که مقاومت بسیار بالای جنس محصولات، مانعی بزرگ را بر سر راه صنعتگران قرار می دهد. کلیه امور مربوط به پرداختکاری به وسیله دستگاه های مخصوص و همینطور مواد اولیه ای نظیر پودر سنباده، چسب و… انجام می شود. به کارگیری این مواد اولیه بدون گیلانس‌ها ممکن نیست. زیرا دستگاه ها محلی برای قرارگیری پودر و دیگر مواد پرداختکاری ندارند.

اکثریت دستگاه های پرداختکاری صنعتی دارای بخشی برای اتصال گیلانس‌های مختلف هستند، بر همین اساس می توان مواد اولیه گفته شده را بر روی گیلانس‌ها قرار داد و سپس آن گیلانس‌ها را بر روی دستگاه قرار داد. این نکته نیز گفتنی است که پودرهای سنباده زنی برای قرارگیری صحیح روی این ابزار و جدانشدن از آن، نیاز به چسب دارند، به همین خاطر چسب مکملی برای استفاده از گیلانس ها به شمار می رود.

نحوه­ استفاده از گیلانس:

در ابتدا باید چند گیلانس را به وسیله ی یک میخ به یکدیگر متصل یا پرس کنید. در ادامه آن توسط یک میخ یا مته وسط این ابزار را به شکل دایره‌ پیدا کنید و یک سوراخ در آن ایجاد نمایید. سپس این ابزار که آماده کار شده است را به دستگاه پرداختکاری متصل کنید. در ادامه کار می‌توانید ضایعات روی سطح فلز یا قطعه مورد نظر را به وسیله سنباده تمیز کنید و پس از آن با استفاده از این ابزار به براق کردن سطح فلز و قطعه مورد نظر بپردازید.

گیلانس

انواع گیلانس:

گیلانس‌پرداخت کاری را در ابعاد و سایز های مختلفی تولید می کنند. در ساخت و تولید گیلانس‌ها می توان متریال های مختلفی را مورد استفاده قرار داد. با توجه به متریال های به کار رفته در این محصولات می توان دسته بندی هایی را انجام داد. انواع گیلانس‌های موجود در بازار را می توان از لحاظ جنس در موارد زیر خلاصه نمود.

  • گیلانس جین:

برای تولید و ساخت این گیلانس‌ها از متریال لی و برزنت استفاده می کنند. از این نوع گیلانس می توان در پرداخت کاری انواع فلزات و سطوح سنگی مختلف استفاده نمود.

  • گیلانس کتان:

از لایه های مختلف پارچه های کتان موجود که دوام بالاتری دارند این محصولات را تولید می کنند. این نوع از گیلانس‌ها کیفیت بالاتری را نسبت به دیگر متریال های موجود از خود نشان می دهند. از کاربرد های این نوع از محصولات می توان به پرداخت کاری سطوح استیل اشاره کرد. این گیلانس‌ها سطوح استیل را با کیفیت بسیار بالایی صیقلی می کنند.

  • گیلانس کنفی:

از لایه های مختلف کنف ساخته می شوند. از این محصولات می توان در پرداخت کاری انواع فلزات همچون آهن، استیل و برنج استفاده نمود.

گیلانس

  • گیلانس هزارلا یا چین دار:

گیلانس چین دار به نسبت گیلانس‌های دیگر متفاوت بوده. زیرا لایه های پارچه ای که در آن استفاده شده است در سه رنگ سفید، آبی و قرمز می باشد. عموما این ابزارها برای پرداختکاری لایه های میانی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. که هر کدام از این رنگ ها برای موردی کاربرد دارد. به عنوان مثال می توانیم بگوییم گیلانس هزارلا آبی جنس خشنی داشته و برای خطوط سطح استیل استفاده می گردد.

هزارلای قرمز، سختی متوسطی داشته و برای پرداختکاری فلزاتی که سطوح نرم دارند استفاده می شود. هزارلای زرد به دلیل داشتن سختی خشن، برای پرداختکاری فلزات با سختی متوسط استفاده می گردد و در آخر هزارلای سفید به دلیل ظاهر نرمی که دارد، در آخر مرحله پولیش کاری از آن استفاده می گردد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد