بررسی تخصصی سوییپر صنعتی

سوییپر چیست؟

سوییپر صنعتی یا جاروی شهری به منظور نظافت و جمع آوری آلودگی های سطح زمین به ویژه در محیط های وسیع طراحی و ساخته شده است. تمامی این دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی دارای یک برس مرکزی استوانه ای شکل و دو برس دیسکی جانبی می باشند که یکی از برس های جانبی به صورت اختیاری نصب می گردد و جهت حرکت برس های کناری به سمت داخل بوده که سبب انتقال مواد به بخش میانی دستگاه می شود.

سوییپر صنعتی

هدایت سوییپر شهری مانند هدایت یک خودرو توسط کاربر است و در مسیر حرکت خود همه آلودگی ها را با استفاده از برس جمع آوری می کند. دستگاه های جاروب صنعتی عملکردی دو گانه دارند، یعنی هم به صورت مکانیکی و هم به صورت مکشی عملیات نظافت را انجام می دهند؛ عملکرد سامانه مکانیکی بر اساس حرکت برس ها است که آلودگی ها را جمع آوری کرده و به درون مخزن جاروب می ریزند و سامانه مکشی دستگاه که بر روی برس های جانبی تعبیه گشته، گرد و خاک را مکش کرده و از ورود ذرات به هوا و انتشار آن ها جلوگیری به عمل می آورد.

چگونگی عملکرد دستگاه های سوییپر:

دستگاه های سوییپر صنعتی به منظور جاروب محیط و مکش ذرات ریز گرد و غبار و همچنین جمع آوری زباله های درشت تر همچون برگ های خشک درختان، ته سیگار و انواع پسماند دور ریختنی جامد طراحی و ساخته شده اند. این دستگاه جاروب محوطه مجهز به برس های مرکزی غلطکی شکل و برس های جانبی دوار هستند که وجود این دو نوع برس امکان جمع آوری حجم بالایی از آلودگی ها را فراهم می آورد.

عملکرد بهینه سوییپر به گونه ای است که برس های جانبی ابتدا  با حرکت بر سطوح آلوده زباله ها را از گوشه و کنار جمع آوری نموده سپس زباله های جمع آوری شده را به سمت برس مرکزی که به صورت غلطکی حرکت می نماید، هدایت می کنند. برس غلطکی مرکزی در خلاف جهت دستگاه حرکت می کند به همین دلیل همچون جاروب عمل نموده و زباله ها را از سطح بلند کرده و به درون مخزن زباله پرتاب می نماید.

سوییپر صنعتی

اجزای مهم تشکیل دهنده دستگاه سوییپر:

ازجمله برخی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده جاروی شهری عبارتند از:

۱-برس:

از مهم ترین اجزای دستگاه جاروی محوطه ای، برس می باشد. مکانیزم عمل دستگاه بدین صورت است که با عبور از روی آلودگی های کف، ذرات توسط برس های دیسکی به وسط منتقل شده و سپس توسط برس رولی V شکل و سیستم مکش به داخل مخزن پرتاب می شوند. به همین دلیل کارکرد و کیفیت برس در این دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. در ادامه انواع برس و کارکرد آن ها در دستگاه سویپر صنعتی بیان شده است.

  • برس های کناری:

برس های دیسکی شکل هستند و وظیفه آن ها جمع آوری گرد و خاک و خرده زباله ها از محیط اطراف می باشد. تعداد آن ها تا ۳ برس نیز افزایش می یابد. به همراه برس های کناری دریچه مکش هوا نیز وجود دارد که موجب جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار در فضا می گردد.

  • برس رولی یا مرکزی:

 این قسمت وظیفه هدایت گرد و خاک و خرده مواد جمع آوری شده و متمرکز کردن آن ها درون مخزن را بر عهده دارد و قادر است به شیوه ساعتگرد و پاد ساعتگرد عمل کند. شیوه پادساعتگرد به سبب شکل مخزن بهتر عمل می کند و توان انتقال ۸۰ درصد مواد جمع آوری شده به مخزن و هم چنین توانایی فیلتر کردن با قدرت بسیار بالاتری را فراهم می سازد.

۲-مخزن زباله:

مخزن جاروی خیابانی محل حضور گرد و خاک و زباله های ریز پیش از وقوع عمل فیلتراسیون می باشد. تخلیه مخزن و پاکسازی آن از آلودگی ها به طور کامل بسیار اهمیت دارد. مخزن زباله دستگاه جاروب امکان تخلیه شدن با سهولت کامل را نیز دارا می باشد که در برخی از مدل های دستگاه سویپر عمل تخلیه به صورت دستی و در برخی به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود.

سوییپر صنعتی

موارد حائز اهمیت در انتخاب یک سوییپر صنعتی مناسب:

سوییپر صنعتی و جاروبرقی صنعتی ابزار نظافتی است که اغلب جهت انجام نظافت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد بدین منظور باید بدنه مقاومی در برابر عوامل سخت محیطی داشته باشد. توجه به نکاتی همچون جنس بدنه، پهنای نظافتی (مقطعی که با هربار عبور دستگاه تحت نظافت قرار می گیرد)، کاربری آسان، دسترسی سریع به مخزن و سایر اجزای دستگاه به منظور بازبینی و کنتزل شرایط هر یک از قسمت ها، توان مکش آلودگی ها، ظرفیت مخزن، قدرت مانور، نوع فیلتر ها و چگونگی تعویض و نگهداری از آن ها از مهم ترین مواردی است که جهت انتخاب سوییپر مناسب باید مد نظر قرار گیرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد