بررسی تخصصی لوله سیاه فولادی

لوله فولادی سیاه چیست:

لوله فولادی سیاه لوله ای است که به وسیله شمش های فولادی، طی فرآیند جوشکاری و در حرارت بالا ساخته می‌ شود. این لوله ها روکش و پوشش خاصی ندارند. این لوله به دلیل وجود آهن اکسید ظاهری تیره رنگ دارد. از رو به آن ها لوله فولادی سیاه می گویند. لوله فولادی سیاه از جمله انواع لوله فلزی و آهنی پر تقاضا و رایج در صنعت و ساخت و ساز است. امروزه لوله فولادی سیاه کاربردهای گوناگونی در مصارف خانگی ازجمله لوله کشی گاز و مصارف سنگین ازجمله پتروشیمی دارد.

لوله فولادی سیاه

کابرد لوله فولادی سیاه:

استحکام لوله های فولادی‌سیاه، آن را برای حمل و نقل آب و گاز در مناطق روستایی و شهری و برای مجاری که از سیم کشی الکتریکی محافظت می کنند و برای تهیه بخار و هوا با فشار بالا ایده آل است. صنایع نفت و گاز، از لوله فولادی‌سیاه برای جابجایی مقادیر زیادی نفت و گاز و ارسال به مناطق دور افتاده استفاده می کنند. این فرآیند و کار مفیدی است، زیرا لوله های فولادی‌سیاه به نگهداری بسیار کمی نیاز دارند. مصارف دیگر برای لوله های سیاه شامل توزیع گاز در داخل و خارج از منازل، چاه‌های آب و سیستم فاضلاب است. لوله های فولادی‌سیاه هرگز برای انتقال آب آشامیدنی استفاده نمی شوند.

پیشرفت علمی در روش جوشکاری لب به لب از لوله های اختراع شده توسط وایتهاوس بسیار بهبود یافته است. تکنیک او هنوز روش اصلی مورد استفاده در ساخت لوله ها است، اما تجهیزات تولید مدرن که می توانند درجه حرارت و فشار بسیار بالایی ایجاد کنند باعث شده لوله ها بسیار کارآمد تر شوند. بسته به قطر آن، برخی از فرایند ها می توانند لوله درز جوش داده شده را با سرعت باورنکردنی ۱۱۰۰ فوت در دقیقه تولید کنند. در کنار این افزایش چشمگیر در میزان تولید لوله های فولادی، پیشرفت‌هایی در کیفیت محصول نهایی به وجود آمد. توسعه تجهیزات تولید نوین و اختراعات الکترونیکی امکان افزایش چشمگیر راندمان و کنترل کیفیت را فراهم می آورد.

لوله فولادی سیاه

تاریخچه لوله فولادی سیاه:

ویلیام مردوک، به پیشرفت غیر منتظره‌ای در فرآیند جوشکاری لوله دست پیدا کرد. در سال ۱۸۱۵، او یک سیستم لامپ احتراق زغال سنگ اختراع کرد و می‌خواست آن را در دسترس همه مردم لندن قرار دهد. با استفاده از تفنگ‌ های فیتیله‌ ای دور ریخته‌شده، یک لوله متوالی شکل داد که گاز ذغال سنگ را به لامپ‌ها منتقل می‌کرد. در سال ۱۸۲۴، جیمز راسل، روش ساخت لوله‌های فولادی را که سریع و ارزان بود، ثبت کرد. او انتهای قطعات آهنی مسطح را به هم وصل کرد، تا یک لوله بسازد و سپس محل‌های اتصال را با حرارت جوش داد. در سال ۱۸۲۵، کوملوس وایتهاوس فرآیند جوش لب به لب را ایجاد کرد که مبنای ساخت لوله‌ های مدرن شد.

انواع لوله فولادی سیاه:

  • لوله فولادی سیاه درزدار:

در فرایند تولید این دسته از محصولات از روش جوش استفاده نمی شود. به این صورت که برای تولید از مقاطع فولادی استفاده می شود و پس از حرارت و سایر فرایندها به لوله فولادی تبدیل می شود. از این نوع لوله ها در مصارف ساختمانی مثل موتورخانه و لوله های شوفاژ ساختمان استفاده می شود.

  • لوله فولادی سیاه بدون درز:

در فرایند تولید لوله درز دار علاوه بر برش ورق و شکل دهی آن، از جوشکاری و در آخر غلتک نیز استفاده می شود. به ‌طور کلی لوله‌ هایی که به این روش تولید می‌ شوند در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن با کیفیت ‌تر و بهتر بوده. همچنین یکنواختی بیشتری را نیز به همراه دارند.

لوله فولادی سیاه

تفاوت لوله فولادی سیاه و لوله گالوانیزه:

  • بررسی رنگ لوله ها:

لوله فولادی‌سیاه تیره تر از گالوانیزه است و لوله گالوانیزه نقره ای و خاکستری رنگ است. سطح لوله فولادی‌سیاه صاف و مسطح است.

  • کاربرد لوله ها:

ما از لوله گالوانیزه در انتقال خطوط آبی استفاده می کنیم. اما لوله های فولادی سیاه برای تحویل گاز است.

با توجه به دو مورد بالا، انتقال گاز توسط لوله گالوانیزه بسیار خطرناک و غیر استاندارد است. اصلی ترین کارایی آن در خطوط آبی است. لوله های سیاه هم نباید در آب استفاده شوند. زیرا تمایل به خوردگی در آب را دارند. لوله های گالوانیزه، فرسایش کمتری نسبت به لوله سیاه دارد و کارایی آن ها نیز بر همین اساس فرسایش مشخص شده است.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد