همه چیز درباره کوپلینگ

کوپلینگ

کوپلینگ چیست:

کوپلینگ قطعه ای است که به صورت واسطه بین دو قطعه اصلی قرار می گیرد. کوپلینگ به منظور انتقال قدرت و اتصال دو قطعه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از کوپلینگ منجر به تراز شدن شفت (محور یا قطعه مورد نظر) می شود. استفاده از کوپلینگ ها توانست کار در دنیای صنعت را بسیار راحت تر کند. چرا که در صورت عدم استفاده از کوپلینگ، نه تنها طراحی قطعات و انتقال آن ها سخت می شد، بلکه کارایی و استفاده از قطعه مورد نظر نیز کاهش می یافت.

کوپلینگ

کاربرد این قطعه:

هدف اصلی استفاده از این قطعه، اتصال دو قطعه برای انتقال نیرو از یکی به دیگری و نهایتا تبدیل نیرو به حرکت است. هدف دیگر، جذب ناهماهنگی است. در برخی موارد ممکن است هنگام نصب آن ها خطا وجود داشته باشد و یا ممکن است درایور و قطعه متصله به آن از نظر ارتفاع یا موازی بودن، کاملا تراز نباشند. این امر موجب فشار و سایش بیشتر بین قطعات و در نتیجه کاهش عمر مفید آن ها می‌شود.

در این مواقع، این قطعه این آثار مخرب را جذب می‌کند و از آسیب به قطعات جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، ممکن است در طراحی قطعات صنعتی، خطاهای بسیار کوچکی در اندازه، بعد، اتصالات و … وجود داشته باشد. در این مواقع استفاده از این قطعه بین این قطعات، موجب کاهش نوسان در حرکت و نهایتا عملکردی بهتر و مفید تر می‌شود.

پس به طور کلی می‌توان دلایل استفاده از این قطعه را موارد زیر دانست:

  • برای انتقال نیرو از یک شفت در حرکت به شفتی دیگر، بهترین وسیله است.
  • برای اتصال دو قطعه که به طور جدگانه تولید شده‌اند می‌توان از کوپلینگ استفاده کرد.
  • برای ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر هنگام انتقال نیرو، مخصوصا هنگامی که محدودیت فضا وجود دارد.
  • برای کاهش تکانش و ضربه‌های ناشی از حرکت بین دو قطعه صنعتی می‌توان از این قطعه استفاده کرد.

کوپلینگ

انواع این قطعه:

برای آشنایی بیشتر با کوپلینگ ها باید آن ها را دسته بندی کرد. کاربرد این قطعه در هر صنعتی متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی کوپلینگ ها به دو دسته‌ی سخت و انعطاف پذیر تقسیم می‌شوند:

  • کوپلینگ های صلب:

از کوپلینگ های سخت هنگامی استفاده می‌شود که هیچ انحرافی اعم از شعاعی و محوری وجود نداشته باشد. کوپلینگ های سخت و صلب توانایی تحمل کمترین انحرافاتی را ندارند. در ساخت آن ها از مواد ساخته شده از پلیمر استفاده نشده و قابلیت جذب ارتعاشات در آن ها موجود نیست. هرگونه انحرافی می‌تواند‌ در طول عمر کوپلینگ‌های سخت تاثیر گذار باشد از این رو کاربرد محدودی دارند. کوپلینگ فلنجی، کوپلینگ پوسته ای یا غلافی، کوپلینگ موف، کوپلینگ مخروطی، کوپلینگ دندانه ای و کوپلینگ زنجیری را می‌توان در دسته کوپلینگ های سخت نام برد.

  • کوپلینگ های منعطف:

کوپلینگ هایی که توانایی بیشتری برای سازگاری با انواع انحرافات زاویه ای، شعاعی و محوری را داشته باشند کوپلینگ انعطاف پذیر نامیده می‌شوند. و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دو شفت در یک راستا نباشند. کوپلینگ‌های انعطاف پذیر می‌توانند درجه‌های مختلف عدم انطباق را تا ۱.۵ درجه در خود جای دهند. همچنین از این کوپلینگ‌ها برای کاهش صدا و کاهش لرزش استفاده می‌شود.

انحراف در کوپلینگ:

وقتی دو محور (شفت) به یکدیگر اتصال دارند به دلایل مختلفی می تواند انحراف هایی داشته باشد. انحرافات این قطعه به سه دسته تقسیم می شوند:

  • انحراف محوری:

انحراف محوری زمانی اتفاق می افتد که عدم هم راستایی شفت ها به صورت جابه جایی محوری باشد. یعنی عدم هم راستایی در هنگامی که محور دوران شفت های اتصالی موازی باشند (منطبق نباشند) اتفاق افتد. این حالت به صورتی است که صفحات کوپلینگ پمپ و الکتروموتور موازی باشند ولی محور شفت ها در یک ارتفاع نباشند.

کوپلینگ

  • انحراف زاویه ای:

عدم هم راستایی زاویه ای زمانی اتفاق می افتد که محور دوران شفت های اتصالی نسبت به هم زاویه داشته باشند (موازی نباشند). یعنی محور هر دو شفت در یک ارتفاع و موقعیت است. ولی فاصله بین صفحات کوپلینگ از بالا به پایین تفاوت دارد.

  • انحراف مختلط

انحراف مختلط نیز زمانی اتفاق می افتد که محور دو شفت نسبت به هم زاویه دار باشند و هم هم محور نباشند این نوع انحراف را داریم. در این حالت هر دو حالت عدم هم راستایی زاویه ای و عدم هم راستایی محوری با هم وجود دارد.

 

مزایای این قطعه:

یکی از مهم ترین مزایای آن ها جبران نا هم راستایی موجود بین دو شفت می باشد که نباید این میزان از حد استاندارد بیشتر باشد. به دلیل اینکه مدلی از این قطعه با توجه به عملکردی که دارد، تا حدود مشخصی از این میزان نا هم راستایی را جبران می کند.

از دیگر مزایای آن ها (نوع انعطاف پذیر) می توان به کاهش انتقال بارهای شوک از یک شفت به شفت دیگر اشاره نمود. در صورتی که از نوع انعطاف پذیر استفاده شود، شوک های ناگهانی توسط ماده الاستیکی (رابط، اسپایدر لاستیک، بافر و …)  که درمورد نوع پلی‌یورتان های مرغوب باشد. شوک های مذکور تا حد زیادی توسط این مواد جذب شده و به سمت دیگر وارد نخواهد شد. هدف اولیه آن ها این می باشد که دو قطعه دوار را به هم متصل کنند. در عین حال که اجازه انحرافاتی را به آن ها می دهد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد