بررسی تخصصی لوله اسپیرال

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست:

لوله اسپیرال یک نوع لوله فولادی پر کاربرد با جوش مارپیچی است که از فولاد نواری یا صفحه‌ای به شکل مارپیچ ساخته شده است. در این لوله از روش جوشکاری زیر پودری دوطرفه برای جوشکاری درزهای داخلی و خارجی آن استفاده می‌شود. استفاده از تکنولوژی پیشرفته جوشکاری زیر پودری دوطرفه می‌تواند به جوشکاری در بهترین موقعیت حاصل شود و درنتیجه لوله اسپیرال مستعد عیوبی مانند ناهماهنگی، انحراف جوش و نفوذ ناقص نیست و به‌راحتی می‌توان کیفیت جوش را در آن کنترل کرد.

لوله اسپیرال

روش تولید لوله اسپیرال:

روش تولید لوله‌ی اسپیرال به این صورت است که بعد از صاف‌شدن ورق فولادی به کمک غلطک، لبه‌های آن را از ضایعات پاک می‌کنند و سپس به دو روش متفاوت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای، لوله‌ی اسپیرال را تولید می‌کنند:

 • روش تک مرحله‌ای:

این روش، سه مرحله دارد. در مرحله‌ی اول، قسمت ابتدایی ورق‌های فولادی را به هم جوش می‌دهند و دور لبه‌ها را صاف می‌کنند. سپس لبه‌ی ورق خم می‌شود تا از ایجاد برآمدگی‌های غیر قابل پرس، جلوگیری شود. در مرحله‌ی جوشکاری زیرپودری در لوله‌ی اسپیرال، ابتدا لبه‌ی داخلی ورق و سپس لبه‌ی خارجی توسط دستگاه جوش زیرپودری، جوش داده می‌شود. بعد از آن، نوبت برش لوله است. نکته‌ی اصلی در این روش تولید، کُندبودن آن به دلیل محدودیت سرعت جوشکاری زیرپودری است.

 • روش دو مرحله‌ای:

این روش تولید نیز مانند روش تک‌مرحله‌ای است. با این تفاوت که شکل‌دهی ورق به وسیله‌ی GMAW انجام می‌شود. یعنی درمرحله‌ی جوشکاری، درز از داخل و خارج به وسیله‌ی چند دستگاه جوش زیرپودری، انجام می‌شود. این تفاوت باعث شده تا راندمان تولید بالاتر رفته و سرعت این روش، چهار برابر روش تک‌مرحله‌ای باشد.

لوله اسپیرال

 

کاربرد لوله اسپیرال:

در سال‌های گذشته لوله‌های اسپیرال صرفا در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما با گذشت زمان و بهبود کیفیت این لوله‌ها، استفاده از آن‌ها در صنایع دیگر نیز رواج پیدا کرد. در ادامه به برخی از این صنایع اشاره خواهیم کرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لوله اسپیرال در صنعت نفت و گاز است. لوله‌های اسپیرال برای انتقال نفت و گاز مناسب هستند. به عنوان مثال از این لوله‌ها برای انتقال آب و گاز به شهرهای مختلف کشور استفاده می‌شود.

مورد دیگر استفاده از این لوله‌ها برای سیستم گرمایشی ساختمان‌های بزرگ مانند بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری، انبارها و مراکز عمومی است. همچنین برای سیستم تهیویه مطبوع یا HVAC در ساختمان‌های بزرگ از لوله‌های فولادی اسپیرال بهره گرفته می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که از لوله‌های اسپیرال در صنایع دیگر مانند صنایع شیمیایی، صنعت برق، آب و فاضلاب، انرژی حرارتی، لایه روبی پل و سازه‌های فلزی، سیستم‌های گرمایشی و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.
از آنجایی که لوله‌های اسپیرال قدرت تحمل فشار زیاد را دارند، از آن‌ها در جا به جایی، بارگیری و حمل مواد فله از طریق کامیون‌های باری بهره گرفته می‌شود.

مزایای لوله اسپیرال:

لوله‌های اسپیرال از مزایای زیادی برخوردارند که در میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این لوله‌ها از یکنواختی خوبی برخوردارند.
 • لوله‌های اسپیرال دارای خواص مکانیکی بالایی هستند.
 • از نقطه نظر جریان سیال در این لوله فولادی، لوله‌های مذکور خواص مناسبی را نشان داده‌اند.
 • در صورت نیاز به خمکاری در حین نصب، این لوله‌ها مناسب تر از سایر لوله‌ها هستند.
 • از نظر اقتصادی نسبت به سایر لوله‌های فولادی مزایای بیشتری دارند.

لوله اسپیرال

روش های اتصال لوله اسپیرال:

با توجه به اینکه لوله‌های اسپیرال در ابعاد مشخص تولید می‌شوند، باید با روش‌های اتصال این فراورده فولادی آشنا شد و بررسی کرد که روش‌های اتصال لوله اسپیرال چیست. به منظور اتصال لوله‌های اسپیرال به یکدیگر و به تجهیزات مختلف، می‌توان از چندین روش مختلف استفاده کرد. در ادامه به توضیح روش‌های اتصال لوله‌های اسپیرال می‌پردازیم:

 • اتصالات رزوه‌ای:

این روش شامل رزوه‌ کشی انتهای لوله‌های اسپیرال و استفاده از اتصالات رزوه‌ای برای اتصال آن‌ها به یکدیگر است. اتصالات رزوه‌ای اغلب برای لوله‌های با قطر کم و محیط کم فشار استفاده می‌شود.

 • کوپلینگ مکانیکی:

این روش برای اتصال لوله‌های اسپیرال بدون نیاز به جوش یا فلنج استفاده می‌شود. از کوپلینگ‌های مکانیکی برای اتصال لوله‌ها با استفاده از پیچ و مهره یا گیره استفاده می‌شود. این روش به خصوص برای اتصالات موقت و دائمی مناسب است.

 • چسب:

در موارد خاصی می‌توان از چسب برای اتصال لوله‌های اسپیرال استفاده کرد. این روش شامل اعمال یک چسب یا درزگیر مناسب به انتهای لوله و اتصال آن‌ها به یکدیگر است. اتصال چسب معمولا برای لوله‌های غیر فلزی یا شرایطی که جوشکاری امکان‌پذیر نیست، کاربرد دارد.

 • اتصال فلنج:

اتصالات فلنج شامل اتصال فلنج به انتهای لوله‌های اسپیرال و متصل کردن آن‌ها به وسیله پیچ و مهره است. این روش اتصال قدرتمند و ضد نشتی ایجاد می‌کند. از اتصالات فلنج برای کاربردهایی که نیاز به جداسازی و مونتاژ راحت دارند، استفاده می‌شود.

 • کوپلینگ شیاردار:

این روش مشابه کوپلینگ‌های مکانیکی است، با این تفاوت که دارای طرح‌های شیاردار در انتهای لوله‌ها هستند. از روش کوپلینگ‌های شیاردار در سیستم‌های حفاظت در برابر آتش و سایر کاربردهایی که نیاز به نصب سریع و کارآمد دارند، استفاده می‌شود.

 • جوشکاری:

جوشکاری یکی از روش‌های شایع برای اتصال لوله‌های اسپیرال فولادی به یکدیگر است. در این روش، لوله‌ها به هم متصل می‌شوند تا ایجاد اتصال دائمی و مقاومی ایجاد کنند. این روش برای اتصالاتی که نیاز به مقاومت بالا در برابر فشار و ترک‌خوردگی دارند، مناسب است.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با ما در تهران ابزار در تماس باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد