درباره متانول و کاربرد آن چه می دانید؟

متانول چیست؟ 

متانول نوعی الکل غیرمصرف کننده است (که به آن الکل چوب، روح چوب و متیل الکل نیز گفته می شود) که بیشتر برای ایجاد سوخت، حلال و ضد یخ به کار می رود. این ترکیب مایعی بی رنگ، فرار، قابل اشتعال و برخلاف اتانول، برای مصرف انسان سمی است. همچنین از متانول برای تولید انواع مواد شیمیایی دیگر از جمله اسید استیک نیز استفاده می شود. مقادیر کمی متانول به عنوان بخشی از فرایندهای متابولیکی به طور طبیعی در بسیاری از موجودات زنده وجود دارد. به عنوان مثال، متانول به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. متانول خالص ماده مهمی در سنتز شیمیایی است.

متانول

تولید کردن متانول:

سه روش برای تولید این ماده وجود دارد که در زیر آن ها را معرفی می کنیم.

 • روش اول:

در این روش مونوکسید کربن را به کمک کاتالیزورها هیدروژن دار می کنند که متانول تولید می شود.

 • روش دوم:

 1. در این روش هم از کاتالیزورها استفاده می شود اما در دمای بسیار پایین تر
 2. گازی که برای تولید متانول نیاز است در این روش از واکنش متان به دست می آید.
 3. در این روش متان را در دمای بالا با کاتالیزورها و بخار آب واکنش می دهند.
 4. حاصل واکنش بالا نیکل است.
 5. به وسیله واکنش کاتالیزوری که درون آن مس، آلومینیم و روی اکسید شده وجود دارند با کربن دی اکسید و اکسیژن متانول تولید می شود.
 • روش سوم:

در این روش در اکسید کربن را به همراه هیدروژن اضافی واکنش می دهند که حاصل این واکنش متانول به همراه آب است.

در مورد کاربرد متانول:

متانول خالص یک ماده مهم در سنتز شیمیایی است. مشتقات آن در مقادیر زیادی برای ساخت تعداد زیادی از ترکیبات، از جمله بسیاری از مواد رنگ زای مصنوعی مهم، رزین ها، مواد دارویی و عطر استفاده می شود. مقادیر زیادی از آن به دی متیلانیلین برای مواد رنگ زا  و برای رزین های مصنوعی به فرمالدئید تبدیل می شود. سایر کاربردهای متانول ( Methanol ) شامل موارد زیر می باشد.

متانول

 • در ضدیخ های خودرو ، در سوخت موشک و به عنوان یک حلال عمومی استفاده می شود.
 • یک جایگزین بالقوه مهم برای بنزین در وسایل نقلیه خودرویی است. زیرا ، یک سوخت با اکتان بالا و سوخت پاک است.
 • متانول به دست آمده از چوب عمدتاً برای تبدیل الکل اتیلیک صنعتی برای نوشیدن نامناسب استفاده می شود.
 • در تصفیه خانه های فاضلاب، افزودن به آب فاضلاب موجب تامین منبع غذایی باکتری های ضد عفونی کننده می شود.
 • به عنوان عامل تعیین کننده در “الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید” به کار برده می شود.
 • در پیل های سوختی استفاده می شود.
 • به عنوان پیش ماده در تهیه مواد اولیه همچون اسید استیک به کار برده می شود.
 • به عنوان یکی از عناصر پاک کننده رنگ و لاک استفاده می شود.

نکات ایمنی در خصوص متانول: 

 • متانول بسیار قابل اشتعال بوده و بنابراین باید از گرما به دور باشد و در دمای اتاق انبار و نگهداری گردد.
 • سمیت این الکل بسیار بالا می باشد و ورود ۱۰ میلی لیتر از این ماده به بدن باعث اختلال در دید، تشنج، کوری، نارسایی کلیه و در مواردی منجر به مرگ می گردد.
 • در صورتی که متانول به صورت مستقیم با پوستتان تماس پیدا کرد، ناحیه مربوطه را به مدت ۱۵ دقیقه با آب و صابون بشویید.
 • همانطور که گفته شد میزان سمیت این الکل بسیار بالا می باشد و بنابراین استفاده از آن برای ضدعفونی کردن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد. فقط و فقط الکل طبی یا اتانول است که خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی کننده داشته و استفاده از متانول به جای الکل طبی خطر های جدی را برای سلامت انسان به دنبال دارد.

تفاوت اتانول و متانول:

متانول و اتانول هر دو الکل هستند و با وجود تشابه اسمی، تفاوت های زیادی دارند. اتانول عموما از تقطیر مواد غذایی ماننده غلات، سیب زمینی و نیشکر به دست می آید. از اتانول ۷۰ درصد برای ضدعفونی دست استفاده می شود. به دلیل اینکه اتانول نقطه انجماد بسیار پایینی دارد، در تولید ضد یخ استفاده می شود. متیل الکل یا الکل چوب از یک فرایند مصنوعی به دست می آید و بسیار سمی می باشد. استفاده از این ماده بدون ماسک و دستکش عینک محافظ بسیار خطرناک است.

متانول

این الکل در بین الکل ها کمترین میزان میکروب کشی را دارد و معمولا برای ضدعفونی استفاده نمی شود. متیل الکل می تواند از طریق پوست، دستگاه گوارش و تنفس جذب شود که در بدن ایجاد سم می کند. این سم باعث عوارضی مانند کوری، نارسایی کلیوی، کما و مرگ می شود. اتانول را عموما به عنوان الکل طبی یا الکل خوراکی و متیل الکل را به عنوان الکل صنعتی می شناسند.

دیگر تفاوت اتانول و متانول، تفاوت در ساختار هندسی این دو محلول شیمیایی می باشد. اتیل الکل حاوی گروه عاملی اتیل (CH۲CH۳) و متانول حاوی گروه متیل (CH۳) می باشد. همچنین رنگ شعله حاصل از سوختن اتیل الکل آبی روشن و رنگ شعله متانول به صورت سفید یا بی رنگ می باشد.

تهران ابزار

مجموعه تهران ابزار از سال ۱۳۸۴ تاکنون در زمینه تامین تمامی تجهیزات مورد نیاز صنایع پیشران ، کارگاه ها ،‌تولیدی ها و … فعالیت کرده تا سهمی در بهبود، رشد و تکامل تولیدات داخلی در هر رسته ای داشته باشد جهت دریافت

اطلاعات کاملتر می توانید به وب سایت تهران ابزار مراجعه و یا با کارشناسان مجموعه از طریق شماره ۰۲۱۸۸۹۸۹۲۰۰ در تماس باشید.

زمینه کاری تهران ابزار در ابزارآلات برقی : دریل برقی ، دریل شارژی ، اره برقی ، فرز ، میخکوب ، بکس برقی ، سشوار صنعتی ،مینی فرز و … در انواع برند های مختلف مانند متابو ،‌آروا ، بوش ، رونیکس و …

زمینه کاری مجموعه تهران ابزار در حوزه ابزارآلات هیدرولیک : جک هیدرولیک انرپک ،  پمپ هیدرولیک انرپک ، جک هیدرولیک رن ، پمپ هیدرولیک رن ، آچار هیدرولیک انرپک و …

تامین تجهیزات بادی : دریل بادی ، گیریس پمپ بادی ، بکس بادی و …

تهران ابزار مجموعه کاملی از هر آن چیزی است که شما به آن نیاز پیدا خواهید کرد.‌

پیگیری مقالات مشابه

بررسی تخصصی الکل سنج ها 

درباره کلرومفروم چه می دانید؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان راست کلیک وجود ندارد